Jakie są najczęstsze awarie BMW X6?

BMW X6 to dość atrakcyjny wizualnie SUV Coupé, który jest naprawdę sporych rozmiarów, lecz jednocześnie dzięki nisko poprowadzonej linii dachu nie wygląda na tak ogromne auto i prezentuje się wręcz lekko sportowo. Taki design oczywiście trafia do wielu kierowców, którzy chętnie stawiają na ten samochód. Czy jednak zakup tego auta jest opłacalny? Jakie są najczęstsze usterki i awarie, z którymi problemy ma BMW X6?

BMW X6 – charakterystyka auta

BMW X6 to propozycja bawarskiej marki na stworzenie ciekawszej i sportowej alternatywy dla bardzo dobrze znanego BMW X5, które jest najstarszym SUVem w gamie bawarskiej marki. Po raz pierwszy ten SUV Coupe z klasy wyższej do produkcji trafił w 2007 roku i wtedy tworzona była generacja, która otrzymała kod fabryczny E71 lub E72, jeśli mowa o wersji z napędem hybrydowym.

Pierwsza generacja samochodu, którą spotkamy z kodem fabrycznym E71 lub E72 produkowana była od 2007 do 2014 roku. Wtedy BMW po dość długim okresie zaprezentowało następcę, czyli drugą generację tego modelu. Otrzymała ona kod fabryczny F16 i stanowiła ewolucję pod względem wizualnym i rewolucję z perspektywy technicznej, gdyż samochód ten zaprojektowano od zera, co pozwoliło na powiększenie bagażnika, czy też wnętrza.

Najnowsza odsłona BMW X6 pochodzi z roku 2019, przez co sprawdzenie jej awaryjności jest nieco trudniejsze z racji na to, że najstarsze egzemplarze mają dopiero niewiele ponad 3 lata. Można jednak zaobserwować, czy samochód ten nie został wypuszczony do ogólnej sprzedaży z wadami fabrycznymi, które sprawią, iż korzystanie z niego jest znacznie mniej przyjemne, niż oczekiwalibyśmy tego od pojazdów marki BMW.

BMW X6 E71/E72 – koszta eksploatacji i typowe usterki

Na start warto pod lupę wziąć pierwszą generację tego samochodu. Mowa oczywiście o BMW X6 E71/E72. Auto to posiada wielu zwolenników i jest po prostu najtańsze w zakupie spośród wszystkich generacji samochodu z racji na swój wiek. Oprócz usterek warto też zwrócić uwagę na koszta eksploatacji takiego samochodu.

Oczywiście samochód nie pali mało, lecz sporo pieniędzy możemy zostawić nie tylko na stacjach benzynowych, ale też w wypadku warsztatów samochodowych. Auto to bowiem warto powierzać jedynie doświadczonym i uznanym fachowcom, którzy znają się na obcowaniu z tym właśnie modelem. Koszty nowych części są też spore. Sam rachunek za zakup kompletu tarcz i klocków hamulcowych potrafi wynosić ponad 2000 złotych.

Do najczęściej pojawiających się usterek, które zostały sprawdzone na przykład przez niemiecką Dekrę, która ma spory dostęp do danych na temat awaryjności, dzięki temu, iż prowadzi w Niemczech sieć pomocy drogowej. Do najczęstszych usterek oraz awarii zalicza się przede wszystkim problemy z wyciekami oleju, który może uciekać zarówno z silnika, jak i ze skrzyni biegów oraz dyferencjałów. Problemy są także z zapieczonymi zaciskami hamulcowymi, a jednostki benzynowe, w których znajdziemy podwójne doładowanie, posiadają dosyć awaryjne pompy paliwa. Szybko zużyć mogą się także wtryskiwacze paliwa, a także elementy takie jak różnego rodzaju czujniki, sondy lambda, czy też przepływomierze.

BMW X6 F16 – koszty eksploatacji i typowe usterki

Podobnie jak swój poprzednik, także BMW X6 F16 to samochód, w którego wypadku trzeba szykować się na spore koszty eksploatacji. Problematyczny jest między innymi waga tego samochodu, przez którą wiele jego elementów pracuje pod znacznie większym obciążeniem. Cierpi nie tylko jednostka napędowa, która musi mocniej pracować, ale też na przykład układ hamulcowy.

Najczęściej właściciele BMW X6 wskazują na problemy z hamulcami, a dokładniej z żywotnością tarcz i klocków hamulcowych. Kiepską opinią cieszy się także osprzęt jednostki napędowe, a dokładniej sonda lambda, czy też różne czujniki. Co ciekawe BMW X6 F16 miało też problem z systemem ISOFIX, w którym jedno z mocowań potrafiło przestać spełniać swoje zadanie. W niektórych silnikach wysokoprężnych pojawiały się także spore problemy z zaworem EGR. Dotyczy to aut wyprodukowanych pomiędzy 19 marca 2014 roku, a 21 maja 2017 roku.